W dniu 19 października uczniowie klas IV – VII naszej szkoły wraz z dołączyli do koleżanek i kolegów ze szkoły w Zawieprzycach pod opieką p.p. Agnieszki Szczepanik, Dominiki Zgierskiej, Michała Jeziora oraz Zbigniewa Bernata wybrali się na wycieczkę do Dęblina i Puław. Głównym celem było zwiedzenie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzi turyści zapoznali się z historią polskich sił powietrznych od roku 1918 do chwili obecnej. Mogli też z bliska obejrzeć latające maszyny – poprzez śmigłowce, samoloty turbośmigłowe po odrzutowce, także aktualnie czynne w służbie pod polskim niebem. Największą chyba atrakcją była wizyta we wnętrzu samolotu Jak-40. Dzieci mogły obejrzeć kabinę pilotów, przedział pasażerski oraz zaplecze socjalne maszyny.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były Puławy i Muzeum Oświaty – chyba jedyne takie muzeum na Lubelszczyźnie. Uczniowie poznali warunki, w jakich zdobywali wiedzę ich dziadkowie i pradziadkowie. Trzeba przyznać, że widok ławek z kałamarzami, prostych sprzętów, pomocy naukowych, czarno-białych podręczników i starych elementarzy z elementarzem Falskiego na czele oraz lektura szkolnych świadectw a nawet wypracowania sprzed prawie stu lat i utrwalony na fotografiach widok szkolnych fartuszków i uczniowskiego ekwipunku wywarł na dzieciach duże wrażenie. Była okazja, by porównać (a może i docenić?) obecną szkołę z warunkami nauki, gdy dziećmi były nasze babcie i prababcie. Po obiedzie turyści z Zawieprzyc i Charlęża udali się na spacer po Parku Czartoryskich. Szlak wiódł od Pałacu Czartoryskich, poprzez Domek Gotycki do Świątyni Sybilli – dawnej siedziby pierwszego w Polsce muzeum. Spacer zakończyły dzieci obok Pałacu Marynki.
Z wypowiedzi młodych turystów wynika, że wycieczka bardzo się podobała. Oczywiście już planujemy następne wojaże, bo przecież sezon turystyczny trwa cały rok.
no images were found